Škárovka – prirodzená krása dreva

Škárovka – prirodzená krása dreva

Milujeme drevo, milujeme jeho prirodzenú krásu a chceme zachovať jeho najlepšie vlastnosti – preto škárovka

Pripravili sme tento článok pre stolárov, domácich majstrov a pre všetkých tých, ktorí drevo milujú. Pretože škárovka nie je len záležitosťou stolárskych a nábytkárskych firiem. Tento krásny kus masívu hravo využije aj bežný človek, ktorý potrebuje kvalitný stolík do obývačky, police na stenu, pracovnú dosku do kuchyne alebo drevené schody. Nie len tu je možné použiť škárovku ako kvalitný, ekologický a dizajnový prvok.

Dubová škárovka priebežná
Dubová škárovka priebežná A/B

Čo je škárovka?

Na úvod tohto článku by sme si mohli definovať pojem škárovka (dosť často sa používa pojem špárovka), pretože s týmto pojmom sa budeme stretávať pri čítaní tohto príspevku.

Škárovka – vzájomne zlepené časti dreva, ktoré ako celok tvoria súvislú, rovnú plochu

Predstavme si napríklad päť sušených, hobľovaných a brúsených dosiek zlepených k sebe bočnými stranami. Ak by boli dosky smrekové, vznikla by tak priebežná smreková škárovka. O tom, čo znamená pojem priebežná škárovka sa dočítate nižšie.

Samozrejme, všetko zlepené drevo sa nepovažuje za škárovku. Nie je to také jednoduché, pretože škárovka musí spĺňať normy, ktoré sa menia v závislosti od kvalitatívnych tried. O kvalitatívnych triedach škárovky sa dozviete viac pri čítaní tohto článku.

Výroba, rozdelenie a použitie škárovky

Výroba škárovky

  1. Výroba kvalitnej škárovky je pomerne náročný proces. V priebehu výroby je dôležitá použitá technológia, vyškolený personál a skladovacie priestory.
  2. Celé to začína pomalým sušením dreva v sušiarňach. Podľa druhu dreva trvá proces sušenia od niekoľkých týždňov až po niekoľko mesiacov. Drevo sa všeobecne suší na vlhkosť 8% s toleranciou 2%.
  3. Keď je drevo správne vysušené, narežú sa z neho tzv. lamely, alebo hranolčeky v požadovanom rozmere a hrúbke.
  4. Lamely sa následne triedia podľa výslednej kvality škárovky a pri A kvalite škárovky musia byť lamely farebne zladené.
  5. Správne vytriedené lamely prejdú cez štvorstrannú zrovnávačku, ktorá lamely zrovná a upraví ich rozmery.
  6. Po tom, ako sa na lamely nanesie lepidlo (D3), sú lamely lepené pod tlakom. Vytvorí sa tak veľmi pevné spojenie.
  7. Škárovka už dostala svoj tvar a aj približnú veľkosť. Pred tým, ako sa špárovka zabalí do fólie, prejde štvorstrannou brúskou. Brúsenie prebieha v dvoch fázach. V prvej fáze sa použije papier s hrubšou zrnitosťou a v druhej fáze sa škárovka vybrúsi jemným papierom (120) už na rozmery, ktoré požaduje zákazník.
  8. Nakoniec sa škárovka zabalí do fólie, ktorá je nutná pre správne skladovanie a aklimatizáciu. Aklimatizácia škárovky je pred spracovaním veľmi dôležitá. Viac sa o aklimatizácii dozviete v tomto článku.
buková škárovka priebežná
Buková škárovka priebežná A/B

Rozdelenie škárovky

Škárovky môžeme rozdeliť podľa viacerých vlastností. My sa však pozrieme na to najčastejšie delenie, ktoré vám uľahčí výber vhodnej škárovky na ten účel, na ktorý ju potrebujete.

Rozdelenie podľa druhu dreviny

Väčšina z nás možno ani nevie, že existuje minimálne šesť stupňov tvrdosti dreva. Tvrdosť dreviny sa vyjadruje pomocou veličiny kg/cm2. Pre zjednodušenie si dreviny, z ktorých sa najčastejšie škárovka vyrába, rozdelíme na mäkké a tvrdé. Hraničná hodnota bude 500 kg/cm2.

Medzi mäkké dreviny môžeme zaradiť borovicu, smrek, červený smrek, jelšu a brezu. Škárovky z týchto drevín sa zvyčajne používajú na výrobu interiérových doplnkov, políc a nábytku, ktorý nie je veľmi namáhaný na oder, resp. obkopávaný.

Tvrdé dreviny sú najmä dub, buk, jaseň, javor, orech a tiež ovocné dreviny. Tieto dreviny sú vhodné na výrobu širokej škály nábytku. Sú to najmä stoličky, stoly, pracovné dosky, schody a podobne.

Rozdelenie podľa umiestnenia lamiel škárovky

Keď sa pozriete na škárovku, tak po prečítaní tohoto článku budete vedieť, či je tá škárovka priebežná alebo nadpájaná. Ide tu len o spôsob lepenia lamiel (hranolčekov).

Priebežná škárovka má prirodzenejší vzhľad. Lamely sú lepené jedna vedľa druhej a tá istá lamela ide po celej dĺžke škárovky bez prerušenia (nadpájania). Priebežné škárovky sú tým drahším variantom, pretože je náročnejšia na výber vhodného materiálu. Je ťažšie nájsť jeden celý dvojmetrový kus lamely (hranolčeka), ktorý spĺňa kvalitatívne vlastnosti.

Oveľa jednoduchšie je ten dvojmetrový kus pospájať z piatich vhodných kúskov o dĺžke 40 cm. A o tom je nadpájaná škárovka, často nazývaná aj cinkovaná.

Pri priebežnej škárovke sa môžete tiež stretnúť s pojmom fixné lamely, alebo padajúce lamely. Fixné lamely sú lamely s rovnakou šírkou na celej ploche dosky, pričom padajúce lamely sú lamely s rozdielnou šírkou.

Priebežný, cinkovaný BUK
Rozdiel medzi priebežným a cinkovaným (nadpájaným) bukom A/B

Na obrázkoch sami vidíte rozdiel medzi nadpájanou a priebežnou škárovkou. Niektorým sa páči jedna, iným zas druhá.

Rozdelenie podľa kvality škárovky

Pri škárovke sa kladie dôraz najmä na vzhľad a kvalitu povrchu škárovky. Škárovka má dve strany a každá je označovaná triedou kvality A, B, C alebo RUSTIK. Najčastejšie môžeme vidieť škárovky označené ako A/B. Znamená to, že jedna strana spĺňa A kvalitu a druhá B kvalitu – inak povedané, jedna strana je pohľadovo krajšia.

A kvalita pri buku znamená, že drevo je bez chýb, bez zábehu jadra, bez sukov a je farebne zladené.

B kvalita pri buku znamená, že drevo je bez sukov a zaparenia, na ploche môže byť zábeh jadra najviac 25% a ojedinelé čierne očká do 4 mm sú povolené.

C kvalita pri buku znamená, že drevo má jadro bez obmedzenia, je bez trhlín, bez poškodenia hmyzom a čierne očká do 8 mm sú povolené bez obmedzenia.

A kvalita pri dube znamená, že drevo je bez beli, sukov a trhlín, farebne zladené a sú povolené ojedinele čierne očká do 2mm.

B kvalita pri dube znamená, že drevo môže mať beľ do 15% plochy a čierne očká do priemeru 5 mm sú povolené.

C kvalita pri dube znamená, že drevo má beľ povolenú neobmedzene a suky do priemeru 20 mm sú povolené.

RUSTIK pri dube tvorí samostatnú kategóriu. Dostáva sa čoraz viac do popredia pre svoj prirodzený, nedokonalý vzhľad. Pri RUSTIKU na vrchnej strane nesmie byť beľ. Suky či praskliny sú tmelené čiernym tmelom.

Každý kus je jedinečný.

Dubová škárovka priebežná – RUSTIK

Aj tu sa môže človek vyhrať s dizajnom a vybrať si tak to, čo sa mu najviac páči. To je to, čo na dreve milujeme.

Naše produkty sú naozaj kvalitné a trieda kvality A je u nás naozaj ukážková. Presvedčte sa sami.

Použitie škárovky

Použitie škárovky je obmedzené len nami a našou predstavivosťou. Je to naozaj materiál, s ktorým zvládne pracovať aj menej skúsený človek a dosiahnuť pri tom neočakávané výsledky. Môžete si tak vytvoriť kvalitný kus nábytku, v ktorom nájdete aj sami seba.

Poľahky vytvoríte jednoduché poličky na stenu, krásnu a luxusnú pracovnú dosku do kuchyne, rustikálny dubový stôl do obývačky alebo pracovne. No a tí zručnejší zvládnu aj kráľovské schodisko.

 

Dubová priebežná škárovkastôl dýcha kvalitou a luxusom

Samostatnou kapitolou sú nábytkárske firmy a stolári, ktorí už dávno poznajú, že práca s masívnym drevom je to pravé orechové.

Od nás dostanete kvalitný produkt, ktorý sám o sebe tvorí 80% z úspechu. Škárovky sú obojstranne brúsené. Stačí ich len nalakovať, naolejovať, napustiť lazúrou, alebo ich nechať len tak surové a dať ich na miesto, kam patria.

Škárovka skladom alebo škárovka na mieru

 

Sme pripravení na každý prípad. Pokiaľ vás tlačí čas a potrebujete škárovku dodať skôr, môžete si vybrať škárovku z nášho skladového programu.

Takisto ponúkame možnosť výroby škárovky na mieru. Vieme ju tvarovo upraviť pomocou CNC, vyrezať otvory, zaobliť požadované hrany a tiež ju povrchovo ošetriť. Škárovku zaraďujeme do nášho výrobného procesu, preto výroba takejto škárovky trvá od 2- 8 týždňov.

 

Aklimatizácia škárovky

Drevo je aj po vysušení schopné nasávať vlhkosť z okolia. Preto sú naše škárovky ihneď po vyrobení zabalené do fólie, ktorá bráni prechodu tejto vlhkosti do materiálu.

Ak so škárovkou hneď nepracujeme, necháme ju zabalenú vo fólii a skladujeme ju na suchom a uzavretom mieste. Neskladujeme ju v priamej blízkosti vykurovacích telies, studených a vlhkých stien, dverí a okien.

Škárovky skladujeme naležato, pričom majú byť podložené dvoma rovnakými podložkami na každý meter dĺžky.

Pred spracovaním odporúčame rozbalenú škárovku aklimatizovať podloženú naležato aspoň 48 hodín v miestnosti, kde bude škárovka použitá.

Prajeme veľa úspechov pri tvorení!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

0